Kosmiczne obliczenia

Tarnów remonty są bardzo długie w tym roku

Wiemy już, że nad naszymi głowami krąży sobie całkiem pokaźna bateria satelitów. To one są trzonem systemu GPS i jeśli przestałyby działać, nawigacje w autach milionów kierowców stałyby się bezużyteczne. Każdy z satelitów wysyła na Ziemię swój indywidualny sygnał, współrzędne pozycji na orbicie, a także aktualny czas. Wszystkie te dane są niezbędne, aby prawidłowo obliczyć odległość pomiędzy odbiornikiem wmontowanym w nawigację a urządzeniem, które wysłało sygnał. Ustalenie dystansu opiera się o pomiar czasu, w jakim sygnał z satelity dotarł do nas. Trzeba brać pod uwagę margines błędu, ponieważ zegar w nawigacji nigdy nie jest tak dokładny jak ten w kosmosie. Na to również jest rada.

Celem uzyskania rzetelnych danych nawigacja zbiera informacje nie z jednego, ale przynajmniej z czterech satelitów. Jest to możliwe, ponieważ jak już pisaliśmy po każdej z orbit krążą cztery nadajniki. Im będzie ich więcej, tym pomiar będzie dokładniejszy, a położenie pojazdu na drodze określone zgodnie z rzeczywistością. System GPS określa kilka parametrów, które łącznie składają się na miejsce pobytu auta. Są to: szerokość i długość geograficzna, a także wysokość nad poziomem morza.

Naturalnie wszystkie informacje jakie wygenerują wspólnie nadajnik w kosmosie oraz odbiornik na Ziemi na niewiele się zdadzą, jeśli danych nie ma gdzie nałożyć. Tu dochodzimy do kolejnego bardzo ważnego elementu, jakim są mapy.

One thought on “Kosmiczne obliczenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *