search
top

Segment naziemny

NaviExpert Sytuacja na drogach sprawia, że remonty gliwice są często wyszukiwane

Cały system GPS nie istniałby, gdyby nie sieć satelitów krążących nad naszą planetą. Znaczenie segmentu kosmicznego jest w miarę jasne, ale dodatkowym elementem, który usprawnia pracę samochodowych nawigacji jest segment naziemny. Mówi się o nim stosunkowo niewiele, co sprawia, że większość użytkowników go nie docenia. Tymczasem gdyby nie on, aktualna spora dokładność GPS-ów stanęłaby pod znakiem zapytania. Tworząc infrastrukturę konieczną do działania systemu globalnego pozycjonowania, Amerykanie wzięli pod uwagę potrzebę budowy elementów, które ułatwią komunikację z satelitami.

Z czego składa się naziemny segment GPS? To dwanaście stacji nadzoru, które rozmieszczono wzdłuż równika. Odstępy pomiędzy nimi są maksymalnie zbliżone, tak aby każdy z 24 satelitów unoszących się nad Ziemią był całodobowo obserwowany przez co najmniej dwie stacje. Zespół stacji pomaga w utrzymaniu sprawności przesyłu danych oraz stabilności działania. Chodzi przecież o to, aby sygnał był niezawodny, co leży w interesie zarówno zwykłych konsumentów, jak i sił zbrojnych USA.

Główna stacja nadzoru mieści się w bazie amerykańskiego lotnictwa Shriever AFB w mieście Colorado Springs. Armia USA zarządza jeszcze pięcioma innymi stacjami, między innymi na Hawajach oraz na wyspie Diego Garcia. Sześcioma pozostałymi kieruje agencja NGA (ulokowano je między innymi w Argentynie, Anglii oraz w Ekwadorze).

One Response to “Segment naziemny”

  1. Navifan pisze:

    Stacje nadzoru? Dotychczas o tym nie słyszałem…

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top