search
top
Aktualnie przeglądasz: Nawigacja samochodowa

Kosmiczne obliczenia

Wiemy już, że nad naszymi głowami krąży sobie całkiem pokaźna bateria satelitów. To one są trzonem systemu GPS i jeśli przestałyby działać, nawigacje w autach milionów kierowców stałyby się bezużyteczne. Każdy z satelitów wysyła na Ziemię swój indywidualny sygnał, współrzędne pozycji na orbicie, a także aktualny czas. Wszystkie te dane są niezbędne, aby prawidłowo obliczyć odległość pomiędzy odbiornikiem wmontowanym w nawigację a urządzeniem, które wysłało sygnał. (więcej…)

Zmierz prędkość z GPS

Utarło się, że jedynym zadaniem nawigacji jest ustalanie naszej pozycji na trasie i wytyczanie drogi z punktu do punktu. Tymczasem technologia jest na tyle zaawansowana, że daje nam znacznie szersze możliwości. Bazując na danych zebranych poprzez odbiór sygnału z satelitów, nasz GPS pozwala ustalać orientacyjną prędkość jazdy oraz jej kierunek. Kiedy zakończymy naszą podróż, będziemy mogli prześledzić drogę, którą pokonaliśmy, a także sprawdzić, jak szybko jeździliśmy na (więcej…)

Segment naziemny

Cały system GPS nie istniałby, gdyby nie sieć satelitów krążących nad naszą planetą. Znaczenie segmentu kosmicznego jest w miarę jasne, ale dodatkowym elementem, który usprawnia pracę samochodowych nawigacji jest segment naziemny. Mówi się o nim stosunkowo niewiele, co sprawia, że większość użytkowników go nie docenia. Tymczasem gdyby nie on, aktualna spora dokładność GPS-ów stanęłaby pod znakiem zapytania. Tworząc infrastrukturę konieczną do działania systemu (więcej…)

Mapa prawdę powie

czy wiesz, że Ostrów Wielkopolski remonty ma w planach? Nokia

Urządzenia nawigujące pobierają z kosmosu informacje o naszym położeniu i mogą je przedstawiać z bardzo dużą precyzją – nawet do jednego metra. Niewiele nam to da, jeśli tej pozycji nie będą mogły nanieść na mapę. Dlatego zanim wyruszmy w drogę musimy zadbać o to, aby w pamięci naszego pokładowego GPS-a znalazła się aktualna kartografia. Zdecydowana większość dostępnych na rynku modeli (nawet tych najtańszych) ma fabrycznie wgraną przynajmniej mapę Polski, a bardzo często całej Europy. To ona pozwoli systemowi nałożyć uzyskane dane na siatkę terenu i wytyczyć na tej podstawie optymalną trasę. Naturalnie mapa nie może się ograniczyć jedynie do układu dróg, tak jak ma to miejsce w tradycyjnym atlasie.

GPS spełnia swoją funkcję wtedy, gdy może prowadzić kierowcę również po ulicach miast oraz miasteczek. Dobrze przygotowana mapa uwzględnia takie dane. Wskazuje nie tylko nazwy ulic, ale również rond, placów czy skwerów. Powinna zawierać również dane o układzie sygnalizacji świetlnej, ograniczeniach prędkości oraz stacjach paliw. Walory mapy wzrosną jeszcze bardziej, gdy będzie ona zawierać informacje o interesujących punktach.

Owe punkty są określane anglojęzycznym skrótem POI. Są to różnego rodzaju miejsca, które mogą wzbudzić zainteresowanie kierowców. Poza stacjami benzynowymi są to sklepy, punkty usługowe lub instytucje kulturalne.

Podręczny satelita

Osoby, które nie znają technicznych szczegółów działania nawigacji GPS mają zwykle jakieś ogólne pojęcie o tym, jak ona pracuje. Kojarzą jakieś satelity, nadajnik, wysyłane i odbierane sygnały. Nie ma obowiązku bycia ekspertem w technicznych dziedzinach, nawet jeśli z tej techniki korzystamy. Postaramy się przybliżyć zagadnienie od podstaw, tak aby stało się ono przystępne nawet dla kompletnych laików. Przede wszystkim trzeba wytłumaczyć, skąd wziął się skrót GPS i co się za nim kryje. (więcej…)

top